Stanar ima pravo odrediti visinu stanarine

Stanar jedinice za nekretnine koja se nalazi u višestambenoj zgradi uvijek ima pravo odrediti visinu stanarine koju zahtijeva vlasnik

Stanar ima pravo odrediti visinu stanarine

Spese

U usporedbi s doprinosa koje plaća stanar na uređenoj jedinici nekretnine postoji razlika između popravka ulaznih vrata zbog korištenja imovine i zamjene televizora koji je prekinut za starost? Osim ako sporazum vlasnika i stanara ne odluči staviti sve troškove na potonje (što, između ostalog, ima sumnjiv legitimitet), odgovor na pitanje koje smo sami postavili pozitivno. Razlog leži u priroda intervencije i, posljedično, vrste povezane cijene. izvanredno održavanjezapravo, što se tiče očuvanja u funkcionalnom stanju dobra i stoga njegove cjelovitosti, to je teret koji uvijek pripada vlasniku, koji koristi tu intervenciju kao vlasnik imovine. redovito održavanjeono što postaje nužno kao posljedica korištenja istog dobra, na stanaru je koji je upravo svojim korištenjem pridonio da ta intervencija bude potrebna. U višestambenoj zoni, onda, sukladno čl. 9, prvi i drugi stavak, l. br. 392/78: Troškove čišćenja, rada i redovnog održavanja lifta, vodoopskrbe, struje, grijanja i klimatizacije snosi najmoprimac, ako nije drugačije dogovoreno. pročišćavanje septičkih jama i sanitarija, kao i pružanje drugih zajedničkih službi. Naknade za usluge konsijerža naplaćuju se stanarima za 90 posto, osim ako su se stranke dogovorile o nižoj mjeri, smjestiti ex lege troškove koje snosi najmoprimac, to znači da, kada se iznosi zatraže kao etažna naknada, da se opravda takav zahtjev. Inače vodič može osporiti zajedničke zahtjeve.

Spese condominiali

Čita se u jednom presude suda u Bariju koji koji se naplaćuju samo stanarima iz čl. 9 Zakon 27. srpnja 1978, br.392 i jedini popravci malog održavanja ex artt. 1576. i 1608. Građanskog zakonika, nužno je da najmodavac navede i dokaže u kojoj mjeri su visine iznosa za koje je tražio naknadu uplaćen u višestambenu zgradu. Na ova opterećenja, stanodavac se ne može smatrati ispunjenim tako što daje samo kopiju bankovne potvrde o uplati neodređenih višestambenih obroka od kojih nije vidljivo na kojoj se etažnoj naknadi odnose ove rate, a posebno, ako se odnose na troškove naplaćuje se od vlasnika ili na trošak stanara (Tribunal Bari 13. lipnja 2012. n. 1882 u Giurisprudenzabarese.it 2013). Pravilo kojim se uređuje pravo znati dokumentaciju na temelju zahtjeva nalazi se treći stavak iste čl. 9 koji glasi: Plaćanje se mora izvršiti u roku od dva mjeseca od zahtjeva. Prije plaćanja, stanar ima pravo na specifičnu naznaku troškova navedenih u prethodnim stavcima uz navođenje kriterija za dodjelu. Stanar također ima pravo pregledati prateću dokumentaciju o troškovima.
adv. Alessandro Gallucci



Video: