Plaćanje etažnih ugovora: je li potrebno izdavati račune?

Isplata stambene rate je obveza koja proizlazi iz vlasništva nad nekretninom: treba li se isplata tražiti putem biltena?

Plaćanje etažnih ugovora: je li potrebno izdavati račune?

Plaćanje kondominijuma

Tko je condòmino, za ovu jedinu činjenicu, mora platiti troškovi stanovanja i vidjet ćemo u nastavku, mora to učiniti osim slanja biltena iu mnogim slučajevima obavijesti administratora. Naravno proračun za upravljanje, konačni saldo, ili zahtjev administratora odrediti točan iznos duga.

Stanarina


Izvor obveze, međutim, ne leži u tom činu, već u kvaliteti condòmino, ili vlasniku stana koji se nalazi u višestambenoj zgradi.
kondominiumske obveznice - to jest, koristi ekonomske prirode koje se sastoje od plaćanja iznosa potrebnih za očuvanje / korištenje zajedničkih dobara i usluga - su obveze propter rem, što je povezano s pravom na vlasništvo i koje zajedno s njim cirkuliraju, bez potrebe za specifikacijama.
S tom pretpostavkom, korisno je zadržati se na jednom aspektu, često zahtjev za pojašnjenjem pitao urednika.
Problem je često sljedeći: u posljednjih nekoliko dana dobio sam jedan podsjetnik od administratora, ali do tada nikada nije poslao newslettere plaćanja. Je li točno kako se ponaša ili mogu očekivati ​​slanje biltena na svaki rok prije podsjetnika?

Procjena i etažna plaćanja

Mjera troškovi stanovanja, referenca za pojednostavljenje rasprave je uobičajena, predstavljena je godišnjim upravnim proračunom i povezanim planom podjele.
Ovaj dokument troškove procjene s kojima će se kondominij morati suočiti tijekom godine i podijeliti ih među etažnim stanovima.
Obično ista procjena pokazuje isteka plaćanja etažnih rata, primjerice mjesečno, dvomjesečno itd.
L 'odobrenje dokumenta a za one koji su odsutni, priopćavanje zapisnika i obroka koji se plaćaju predstavljaju, u strogo pravnom smislu, jedine koje su dovoljne da se kaže da je kondominij informiran i da mora platiti.
Zato što to možemo riskirati potvrđivanje? Nema opasnosti, zakon je to reći.
Tko je kreditor u odnosu na plaćanje. t troškovi stanovanja običan? Kondominiumi.
Što je mjesto ispunjenja novčanih obveza (tj. onih koje se odnose na novčane iznose)? prebivalište vjerovnika.

Zatražite stanarinu

U slučaju kondominijuma prebivalište vjerovnika zastupa ured ureda. U tim slučajevima, to jest, u slučajevima plaćanja na prebivalištu vjerovnika, čl. 1219 c.c. određuje da nije potrebna nikakva službena obavijest ili da se formalno zatraži plaćanje u protivnom.
Nepostojanje obveze formalnog obavijesti, osim ako nije drugačije određeno uređenje kondominijaznači odsutnost obveze slanja bilten u rokovima navedenim za plaćanje. t kondominij, Kondominij mora platiti jer je procjena odobrena i zato što se u njoj ili u zapisniku implicitno ili eksplicitno navode rokovi plaćanja.
Prvi govor za troškovi stanovanja neobično što su pronašli odobrenje od strane skupštine.
bilten, ili ionako jedan zahtjev za isplatu zbogomumjesto toga, uvijek je potrebno kada je skupština odobrila trošak, ali ne i raspodjelu istog: u ovom slučaju, u stvari, condòmino mora biti postavljen pod uvjetima da bi se znao iznos njegovog duga, odnosno mjera etažne rate., Iako to svatko može učiniti primjenom tabličnih tablica, dobra je praksa - izvan zakonske obveze (članak 1130. br. 3 c.c) - da upravitelj treba kvantificirati veličinu dionica.

Administratorske i etažne rate

ne obveza biltena za troškovi stanovanja običnim uvjetima gore navedenim uvjetima, ali govor se očito mijenja ako je upravitelj odredio trošak.
Korisno je zapamtiti da administrator ima moć naručite održavanje iznimno hitno; prerogativ koji nije predmet ratifikacije na Glavnoj skupštini, već samo izvještavanje i izvještavanje (članak 1135., drugi stavak, c. c., 1130. br. 10 i 1130-bis Građanskog zakonika).

Ocijenite plaćanja u kondominijumu

Što se tiče redovnih troškova, to je mišljenje vrhovni sud da ima potrošačku moć na temelju ocjene mogućnosti od strane skupštine dioničara (Sud br. 454/2017).
U jednom ili drugom slučaju, međutim, nakon što je intervencija naručena, administrator, osim ako ne namjerava predvidjeti taj trošak (nešto vrlo teško i izvan toga ne preporučljivo), može (doista ga morati dobiti) ) tražiti iznose za condòmini, na temelju njihovih vlastitih mjeriti sukladno čl. 1133 građanskog zakonika.
U ovom slučaju, dakle, kako bi se dobila isplata dionice Da bi se pokrio trošak intervencije, kondominij administrator je dužan izdati bilten za etažno plaćanje. Imajte na umu: nije obavezno da im agent kondominijuma pošalje unaprijed označeni bilten ili besplatan bilten, ako je dovoljan zahtjev za plaćanje s naznakom:
- razlog stanarskih troškova;
- udio potrošnje po stanovniku prema primjenjivom kriteriju distribucije;
- rok u kojem treba izvršiti uplatu.
Zahtjev nije potrebno poslati preporučenom poštom, iako je to preporučljivo u onim slučajevima veće kritičnosti (čita se moguća kašnjenja), kako bi se skratio vremenski okvir za postupak kreditnog oporavka.

Poštansko glasilo za troškove i troškove etažnog vlasništva

Tko plaća pola biltenkao i za plaćanje bankovnim prijenosom i općenito od strane posrednika, snosi relativni trošak.
Ako administrator nešto riješi bilteni za plaćanje etažnih ugovora, onda je sigurno da će se sigurno suočiti s nekim troškovima (mislim na one kupnje istog biltena). Tko plaća te troškove?
Kao i svi drugi cijena U vezi s upravljanjem višestambenom zgradom, troškove kupnje (ili tiskanja) i slanja biltena snose svi etažni vlasnici prema tisućinkama vlasništva.
Naravno, ako prođete ne-tehnički izraz, postoji iskušenje da se to uzme u obzir troškovi kao pojedinci, ali opće pravilo koje se tiče troškovi stanovanja da nema pojedinačnih troškova osim onih koji su izričito propisani zakonom (npr. troškovi za osobne podatke u registru kondominija).
Ništa ne zabranjuje da svi stambeni objekti mogu potpisati sporazum (koji se može uključiti u uredbu ili u rezoluciju, ali nije obavezno s obzirom na činjenicu da je trošak bilten pripisuje se izravno i isključivo osobi primatelja.
Što se tiče moguće naknade za administratoraizdanje biltena svojstvena kondominijda bi je pribavio, mora to posebno naznačiti u vrijeme preuzimanja dužnosti ili obnove (članak 1129., četrnaesti stavak, c. c.)



Video: